Najtrudniejszy pierwszy krok…

Jestem Beata, Doktorantka Fizyki

Doktorantka Fizyki, brzmi trochę poważnie, ale co to znaczy? Po co komu w dzisiejszym świecie doktorat? Czy to się opłaca? Co zrobić by mieć z tego nie tylko satysfakcję? Co zrobić po studiach? Czy można pogodzić pracę naukową z innymi zainteresowaniami? Czy kobiety mają łatwiej, a może trudniej w nauce? To tylko początek pytań, na które będę chciała odpowiedzieć. Na razie krótka historia bez szczegółów jak wyglądało to u mnie z początkami.

Doktorat – dziecięce marzenia o karierze naukowej

Marzenie by w przyszłości móc posługiwać się skrótem dr przed nazwiskiem wystąpiła w mojej głowie bardzo wcześnie. Pamiętam jak w pierwszej klasie podstawówki podczas zajęć z nauczycielką poznawaliśmy, kolejne szczeble nauki jakie nas czekają. Byłam wtedy świeżo upieczonym uczniem klasy pierwszej, tuż po honorowym pasowaniu. Dowiedziałam się wtedy, że czeka mnie jeszcze 6 klas w szkole podstawowej, następnie 3 lata w gimnazjum. Potem będę mogła wybrać pomiędzy szkołą zawodową, technikum oraz liceum. Możliwe będzie również kontynuowanie edukacji na studiach wyższych. Tu propozycje się kończyły. W takim razie kim byli Ci specjaliści, którzy wypowiadali się w telewizji z dziwnymi skrótami przed nazwiskiem? Czym była tajemnicza obrona rozprawy doktorskiej Ramzesa w filmie E=mc2? Odpowiedzi na te pytania znalazłam trochę później. Należy pamiętać, że był to czas kiedy internet nie był tak dostępny jak teraz. Oczywiście nie chcę podkreślić tu swojego wieku, który nie jest imponujący i nadal zdarza mi się być proszonym o dowód podczas zakupu likieru kawowego w sklepie czy gry losowej w totalizatorze sportowym.

Fizyka?

Po mimo dosyć wczesnej świadomości na temat chęci dalszego kształcenia i rozwijania nie ominął mnie problem z wyborem profilu szkoły średniej czy też studiów. Jednakże po wielu przemyśleniach udało mi się wybrać kierunek studiów świadomie i już podczas pierwszych wykładów utwierdzić się o jego słuszności. Wpajano nam, że absolwent studiów fizycznych może być specjalistą w wielu dziedzinach, podczas gdy magister technologii chemicznej będzie miał  problem by w przyszłości zajmować się projektowaniem układów scalonych. Wybór konkretnej ścieżki doktoratu był już podjęciem decyzji, że kierunek który wybrałam kształtuje moją powoli rozwijającą się karierę. Oczywiście nie polecam rozpoczynanie doktoratu bez posiadania jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego (odbywanego w ramach staży, pracy czy też projektów). Pozwoli to upewnić się czy ścieżka, którą wybieramy jest właściwa.

Wybory

Aby upewnić się w swoich zainteresowaniach będąc na ostatnim roku studiów magisterskich zaaplikowałam na staż przeznaczony dla studentów technicznych z większości krajów europejskich, który miał odbyć się z dala od Krakowa. Udało się. Dostałam się, byłam, zobaczyłam wiele nowych rzeczy i zrozumiałam, że chce robić doktorat z tematyki, którą zagłębiałam przed wyjazdem. Po ponad rocznym pobycie w urokliwej Genewie wracam. Zaczynam doktorat z fizyki w Polsce.

Leave a Reply